İklim Krizi Kakaoyu Vurdu, Fiyatı Yine Yükseldi!

Kakao fiyatları, iklim koşullarının olumsuz etkisiyle hızla yükseliyor.

Küresel iklim değişikliği, bitki hastalıkları ve kaçak altın madenciliğinin kakao üretimini olumsuz etkilemesiyle birlikte, kakao fiyatlarının belirsiz bir seyir izlemesi bekleniyor.

Nisan ayında Fildişi Sahili ve Gana’daki büyük kakao fabrikalarının tohum maliyetlerinin artmasıyla üretimi kısıp hatta durdurması, dünya kakao fiyatları 11 bin 722 dolarla rekor seviyeye taşınmıştı.

YÜKSELİŞİN SEBEBİ NE?

Bu yükselişin arkasındaki temel sebepler arasında uzun süreli kuraklık ve şiddetli yağmurlar gibi olumsuz hava koşulları ile bitki hastalıkları yer alıyor. Özellikle, kakao ağaçlarını tehdit eden CSSVD virüsü, üretimi ciddi şekilde etkiliyor.

Gana’daki üretim endişeleri, kakao fiyatlarının tekrar 10 bin dolar seviyesine tırmanmasına neden oldu. Ülkede kötü mahsul beklentileri, 350 bin tona kadar kakao çekirdeği teslimatının gelecek sezon için erteleneceği söylentileri, fiyatları daha da artırdı.

Bununla birlikte, Ganalı çiftçilerin kakao çekirdeklerini komşu ülkelere kaçırarak daha yüksek kazanç elde ettiği iddiaları da fiyatların yükselmesine katkı sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x